Płyta OSB (Oriented Strand Boards) to nic innego jak sprasowana mieszanka ukierunkowanych wiórów drewnianych, które są zespolone z wykorzystaniem żywicy. Dzięki warstwom i odpowiednim kierunkom wiórów drewnianych płyta OSB ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.
W ofercie hurtowni i sklepów budowlanych możemy spotkać płyty OSB-1, OSB-2, OSB-3 oraz OSB-4. Każdy z wymienionych rodzajów płyty charakteryzuje się innymi właściwościami oraz przeznaczeniem. Najniższe numery 1 i 2, posiadają niską odporność na wysoką wilgotność powietrza oraz małą zdolność przenoszenia obciążeń. Płyta OSB-3 jest bardzo często spotykana na składach budowlanych i znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Ten rodzaj płyty OSB bardzo dobrze przenosi obciążenia i nadaje się do stosowania w wewnątrz i na zewnątrz budynków. Płyta o najwyższym oznaczeniu OSB-4 jest najbardziej odporną płytą OSB, którą z powodzeniem możemy stosować w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.
Płyta OSB na podłogę
Wybór odpowiedniej płyty OSB nie jest bez znaczenia. Oprócz czterech klas jakościowych, do wyboru mamy również różne grubości, wielkości i wykończenia płyty. W przypadku płyty OSB na podłogę warto wybrać płytę OSB-3 o frezowanych brzegach. Dzięki zastosowaniu łączenia typu pióro-wpust uzyskujemy szczelność samych połączeń między płytami. Decydując się na podłogę pokrytą płytą OSB, powinniśmy wybierać grubszy materiał w przedziale od 18 do 25 milimetrów.
Płyta OSB na dach
W przypadku płyty OSB na dach musimy pamiętać, by była ona dobrze zabezpieczona przed wilgocią. Sama grubość płyty OSB, która jest przeznaczona do zamocowania na dachu, zależy w dużej mierze od rozstawu krokwi i bardzo często wynosi od 22 do 25 milimetrów. Samo przechowywanie i montaż płyty OSB na dachu wymaga również podkreślenia. Płyta powinna być przechowywana w możliwie jak najmniej wilgotnych warunkach, a jej montaż powinien odbywać się przy bardzo małej wilgotności powietrza.
Płyta OSB na ścianę
Płyta OSB to niezwykle popularny materiał, który jest praktycznie nieodzownym elementem domów szkieletowych. Jej łatwość obróbki i szybkość montażu dają dużą przewagę w tej kategorii, dlatego tak często możemy spotkać płytę OSB, która stanowi fragment ściany domu szkieletowego. W przypadku zastosowania płyty na ścianie nie musimy sięgać po najgrubsze z dostępnych wersji, jak ma to miejsce na dachu czy podłodze. Grubość płyty, która ma być zamocowana na ścianie, może wynosić 12 lub 15 milimetrów i spokojnie spełni swoje funkcje.
Montaż płyty OSB
Montaż płyty należy do grupy mniej skomplikowanych czynności. W przypadku tego typu materiału, jakim jest mieszanka drewna i żywicy, warto pamiętać jednak o kilku jego właściwościach. W przypadku układania płyt na podłodze powinniśmy pamiętać o zachowaniu dylatacji, układaniu płyt wzdłuż legarów oraz zachowania odpowiedniej paroizolacji. Sam montaż powinien odbywać się z wykorzystaniem gwoździ lub wkrętów, których długość powinna być dwukrotnie większa niż grubość samej płyty.