Wybór odpowiedniego kleju do styropianu jest bardzo ważny podczas prac termoizolacyjnych i znacząco wpływa na samą jakość wykonanej izolacji budynku. W zależności od rodzaju materiału izolacyjnego oraz podłoża możemy wybrać jeden z kilku dostępnych materiałów spajających.
Wybór odpowiedniego kleju do styropianu jest niezwykle istotny podczas prac termoizolacyjnych i może znacząco wpłynąć na szybkość, trwałość i estetykę termoizolacji w przyszłości. Lista materiałów do mocowania płyt styropianowych jest długa i zróżnicowana pod względem zakresu właściwości, jakie oferują. Pierwszą grupą klejów do styropianu są kleje systemowe i niesystemowe.
Klej systemowy do styropianu
Wielu producentów materiałów termoizolacyjnych tworzy gotowe systemy, które składają się gruntu, kleju, styropianu, siatki, tynku i farb. Dzięki temu mamy gwarancję od producenta na spójność całej termoizolacji budynku. Warto zaznaczyć, że rozwiązania systemowe często są droższe od rozwiązań niesystemowych. Dzieje się tak ze względu na jakość materiałów i skład produktów. W przypadku klejów systemowych do styropianu, producenci bardzo często wzbogacają skład o składniki, które znacząco poprawiają właściwości zaprawy klejowej. Takimi dodatkami zazwyczaj jest metyloceluloza, która zwiększa przyczepność kleju do podłoża, włókna celulozowe, które odpowiadają głównie za elastyczność masy klejowej oraz proszek redyspergowalny, odpowiadający za przyczepność. Działanie to jest w pełni uzasadnione. Decydując się na wybór produktów systemowych do termoizolacji, producent jest gwarantem spójności i wysokiej jakości wszystkich oferowanych materiałów.
Klej niesystemowy do styropianu
W przypadku niesystemowych klejów do styropianu, do wyboru mamy najczęściej kleje uniwersalne 2 w 1, kleje cementowe i kleje do zatapiania siatki. W tej kategorii klejów do styropianu, wielu producentów konkuruje ze sobą „najniższą ceną”. Nie zawsze z taką praktyką idzie utrzymanie wysokiej jakości produktu. Tu wybór kleju niesystemowego do styropianu jest zdecydowanie trudniejszy i wymaga bardzo dobrej znajomości specyfikacji wybranych produktów. Przy wyborze kleju do styropianu warto zwrócić uwagę na jego elastyczność, wytrzymałość, przyczepność do wybranych rodzajów podłoża oraz urabialność.
Niesystemowe kleje cementowe do styropianu bardzo często są zaliczane do produktów o najsłabszych właściwościach. Pozorna oszczędność cenowa może negatywnie wpływać na jakość wykonanej termoizolacji budynku. Wybór najtańszego produktu, bez sprawdzenia składu i parametrów wytrzymałościowych w tej grupie klejów do styropianu nie jest rozsądnym rozwiązaniem dla wielu początkujących inwestorów, którzy chcą ocieplić dom lub budynek przy jak najmniejszych kosztach poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest wybranie niesystemowego kleju uniwersalnego 2 w 1 lub klejów do zatapiania siatki. Warto również zaznaczyć, że kleje niesystemowe nie posiadają również gwarancji producenta na trwałość wykonanej termoizolacji.
Klej do styropianu w piance
Zaprawa klejowa do styropianu w piance, nazywana również pianką do styropianu i klejem poliuretanowym jest zdecydowanie najwygodniejszą formą mocowania płyt styropianowych, która nie wymaga wcześniejszego przygotowania produktu. Brak konieczności rozrabiania w wiadrach kleju, a co za tym idzie, również brak konieczności posiadania mieszadła i elektronarzędzi sprawia, że pianka poliuretanowa jest bardzo często wykorzystywana do mocowania styropianu.
Dużą zaletą klejów do styropianu w piance jest duża elastyczność względem panujących podczas pracy temperatur i wilgotności powietrza. Pianka do styropianu twardnieje zdecydowanie szybciej niż tradycyjny klej do styropianu. Bardzo często firmy ocieplające budynki stosują tradycyjny klej do mocowania płyt i piankę do styropianu w celu uszczelniania połączeń między płytami.
Klej do styropianu grafitowego
Styropian grafitowy cechuje się znacznie większą wrażliwością na temperaturę i działanie promieni słonecznych, które są absorbowane przez jego ciemny kolor. Taka charakterystyka może powodować większe odkształcenia płyt styropianowych względem siebie, a to wymaga kleju o zdecydowanie większej elastyczności, niż ma to miejsce w przypadku styropianu białego.
W przypadku styropianu grafitowego, wielu producentów zaleca użycie uniwersalnego kleju montażowego lub kleju do siatki. Niezależnie od wybranego kleju do styropianu grafitowego, warto pamiętać o zastosowaniu osłon elewacyjnych, które pozwolą zacienić ocieplaną ścianę. Dzięki temu styropian grafitowy nie będzie nagrzewał się i odkształcał podczas montażu kolejnych płyt.
Jeśli szukasz odpowiedniego kleju lub pianki do styropianu, sprawdź koniecznie ofertę hurtowni budowlanej Nowa-System w Szczecinie oraz produkty dostępne w sklepie online. Oferujemy systemowe rozwiązania najlepszych producentów materiałów do ocieplenia budynku.