Wyświetlanie wszystkich wyników: 6
Zaprawa szybkowiążąca Ceresit CX 5
Środek gruntujący do betonu Knauf Betokontakt
Jastrych epoksydowy EP 25
Jastrych – rodzaje i zastosowanie (hurtownia Szczecin)
Poniższy tekst przedstawia jednolitą warstwę, używaną w budownictwie i stworzoną ze specjalnej mieszaniny, co ciekawe posiadającej sypką, ciekłą lub plastyczną konsystencję. Mowa oczywiście o jastrychu, czyli warstwie, która charakteryzuje się twardnieniem i stawaniem się posadzką lub bezspoinowym podkładem podłogowym. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czym jest jastrych, jakie rodzaje jastrychu są dostępne w hurtowni albo jakie zastosowanie ma jastrych, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Jastrych co to takiego
Zacznijmy od tego, że jastrych, ze względu na swoje fenomenalne właściwości zastygania i stawania się twardą, wytrwałą i odporną konsystencją, jest wykorzystywany w budownictwie do wyrównywania krzywych powierzchni. Tak przygotowany grunt, po użyciu jastrychu, nadaje się następnie do ułożenia podłogowego materiału wykończeniowego, czyli posadzki bądź podłogi. Ponadto jastrych można użyć także pod płytki podłogowe, terakotę, wykładziny z PCV oraz dywanowe, a także panele i parkiety. Wynika z tego, że jastrych jest bardzo często używanym produktem, który można zastosować w wielu sytuacjach, w czasie budowy domu lub remontu mieszkania.
Warto dodać, że wykonując z jastrychu górną warstwę podłogi, użytkownicy (amatorzy lub profesjonalni budowlańcy) wykorzystują najczęściej kupione, gotowe mieszanki charakteryzujące się niskim skurczem. Tak zakupiony produkt, który na stanie posiada obecnie np. hurtownia budowlana Szczecin, miesza się na miejscu budowy z wodą i od razu nakłada. Co jednak ciekawe, jastrych można kupić także gotowy w formie prefabrykowanych płyt, od razu możliwych do położenia, zaraz po powrocie ze sklepu. Oczywiście obie postacie jastrychu są polecane, w zależności od tego, jakiej aktualnie potrzebujesz, którą wolisz itd.
Rodzaje jastrychów
Rodzaje jastrychu, według sposobu wbudowania, można podać trzy. Pierwszy to jastrych związany ze stropem, charakteryzujący się dwudziestomilimetrową grubością oraz postacią w formie zaprawy cementowej, bezpośrednio wylewanej na konstrukcję stropu. W tym przypadku stwardniała zaprawa staje się automatycznie warstwą związaną nieprzesuwanie ze stropem.
Drugi rodzaj to tzw. jastrych na warstwie rozdzielczej, posiadający trzydzieści milimetrów grubości oraz wylewany na papę podkładową bądź folię budowlaną, nie zaś na strop, jak w wyżej opisanym rodzaju. Taki jastrych stosujemy w przypadkach, kiedy nie możemy wylać go wprost na strop. Wspomniana papa lub folia pozwalają dodatkowo na zmiany w długości jastrychu, co następuje w wyniku jego pęcznienia albo skurczu. Ważne jest jednak, aby warstwa rozdzielcza nie miała przerwanej ciągłości.
Ostatni, czyli trzeci rodzaj jastrychu to jastrych pływający, wylewany na uprzednio położoną warstwę izolacyjną i rozdzielczą. Należy go jednak użyć w taki sposób, aby nie dotykał ani ścian budynku, ani konstrukcji stropu. W tym przypadku należy zatem osiągnąć grubość warstwy na poziomie trzydziestu pięciu milimetrów.
Rodzaje jastrychów można podzielić w jeszcze jeden sposób, mianowicie według rodzaju materiału użytego przy ich wytworzeniu. Wówczas wyróżnimy pięć rodzajów jastrychu. Pierwszy z nich to jastrych cementowy, który powstaje na bazie cementu portlandzkiego. Następny jest jastrych anhydrytowy, gdzie środek wiążący to naturalny bądź syntetyczny anhydryt, łączący się ze spowalniaczami wiązania. Dzięki użyciu tego jastrychu masz pewność, że wylana warstwa stwardnieje w odpowiednim momencie. Dalej mamy jastrychy magnezytowe, gdzie środkiem wiążącym jest magnezyt kaustyczny, jastrychy asfaltowe z mączki kamiennej, asfaltu oraz piasku, wylewane na gorąco, a także jastrychy samopoziomujące o idealnie gładkiej i poziomej powierzchni, rozrabiane tylko z wodą.
Jeżeli zdecydujesz się na zakup któregoś z jastrychów, podpowiadamy, wszystkie jego rodzaje możesz kupić w hurtowni budowlanej w Szczecinie.
Zastosowanie jastrychów
Jastrychy idealnie nadają się do wyrównania podłoża pod podłogę, ochrony akustycznej, zabezpieczenia przed ogniem, izolacji cieplnej, a także chroniącej przed wilgocią. Ponadto można ich użyć jako gotowych posadzek i doskonałych podłóg na ogrzewanie podłogowe, bowiem świetnie przewodzą ciepło.