Wyświetlanie jednego wyniku
Styropian XPS czy EPS – porównanie styropianu
Zastanawiasz się, który styropian wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy lepsze właściwości posiada styropian XPS czy EPS. Oba materiały są bardzo popularne i mają spore zastosowanie w budownictwie, ale tylko jeden z nich jest idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Dowiedz się sam, który.
Styropian XPS
XPS, czyli inaczej mówiąc polistyren ekstrudowany, jest to jednorodny materiał budowlany, dokładniej izolujący, w postaci płyt. Ciekawostką jest, że powstaje on ze spienionego polistyrenu i posiada gładką powierzchnię. Ponadto jego struktura składa się z wielu małych zamkniętych komórek, między którymi nie ma osłabień, dzięki czemu materiał ten jest bardzo wytrzymały mechanicznie oraz posiada bardzo wysokie parametry izolacyjności termicznej. Jeśli więc chcesz kupić twardy styropian, który nie nasiąka wodą tak łatwo, koniecznie wybierz styropian XPS np. firmy Swisspor.
Wśród głównych zalet polistyrenu ekstrudowanego należy wymienić łatwość montażu płyt oraz gładką powierzchnię. Oprócz tego XPS jest produktem samogasnącym, który można oddać do recyklingu. Jest to bardzo istotna cecha w dzisiejszych czasach, kiedy bardzo ważnym elementem naszego życia stała się ekologia.
Właśnie ze względu na skuteczność oraz chęć ochrony środowiska naturalnego, coraz chętniej kupujemy produkty z pianki polistyrenowej XPS Swisspor. Służy ona między innymi do termoizolacji obwodowych ścian i podłóg (także tych na gruncie), murów warstwowych, ścianek działowych, parkingów oraz parkingów dachowych o bardzo dużym obciążeniu mechanicznym, ścian piwnic od strony zewnętrznej, dachów o odwróconym układzie warstw, ław fundamentowych, ciągów komunikacyjnych, mostków termicznych, a także dachów stromych.
Zaletami XPS firmy Swisspor są: utrzymanie ciężaru pokrycia całego dachu, bardzo szybki montaż płyt oraz zabezpieczanie izolacji przeciwwodnej przed wszelkimi uszkodzeniami.
Styropian EPS
Styropian EPS to z kolei płyty z polistyrenu ekspandowanego. Co ciekawe, ten rodzaj styropianu powstaje na skutek spienienia mikrogranulek polistyrenu. W czasie produkcji owe granulki sklejają się tworząc większą taflę – bryłę EPS. Zostaje ona następnie pocięta na odpowiedniej grubości oraz wielkości bloki, czyli płyty.
Taki nietypowy sposób produkcji ma na celu nadanie styropianowi określonych właściwości. EPS wyróżnia się przede wszystkim większą porowatością oraz tym, że w swojej strukturze posiada sporą ilość powietrza. Niestety wadą porowatości jest to, że styropian szybciej nasiąka wodą.
Styropian XPS czy EPS
Jedną z głównych różnic oddzielających styropian XPS od styropianu EPS jest specyfika produkcji, odpowiadająca za przyszłe parametry techniczne materiału termoizolacyjnego. Kształt (grubość, wysokość i szerokość każdej płyty) XPS jest znany jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, czego nie można powiedzieć o EPS. Wskutek tego nie trzeba ciąć żadnych brył i pozostawiać na nich porowatości. XPS posiada więc gładką powierzchnię odporną na nasiąkanie wodą.
Według przeprowadzonych badań, styropian XPS, np. firmy Swisspor, zapewnia lepsze (choć różnica jest niewielka) parametry termoizolacyjne. Oprócz tego, styropian XPS jest twardszy i odporniejszy na zgniatanie, ściskanie oraz wszelkie niepożądane uszkodzenia mechaniczne, bowiem posiada zwartą strukturę.
Także wielkość płyt w tym przypadku jest inna – płyty XPS mają większy rozmiar, przez co ich położenie zajmuje mniej czasu.
Styropian 20cm
Styropian o grubości 20 cm to rozwiązanie przeznaczone do miejsc wymagających wysokiej izolacji termicznej, jak np. ściany zewnętrzne, podłogi czy dachy. Taka grubość styropianu zapewnia znakomitą barierę termiczną, minimalizując straty ciepła i zwiększając efektywność energetyczną budynku. Jest to wybór szczególnie polecany w regionach o bardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych, gdzie kontrola temperatury wewnętrznej staje się kluczowa.
Styropian – Sklep Szczecin
Dla mieszkańców Szczecina i okolic, lokalne sklepy oferujące styropian to źródło łatwo dostępnych materiałów izolacyjnych. Sklepy te zapewniają nie tylko szeroki wybór produktów, ale również fachową obsługę i porady dotyczące wyboru i zastosowania styropianu w różnych projektach budowlanych. Szukając styropianu w Szczecinie, warto odwiedzić te punkty, aby znaleźć optymalne rozwiązania dopasowane do lokalnych warunków klimatycznych i budowlanych.
Kiedy warto wybrać styropian XPS
Materiał ten można zastosować w wielu okolicznościach. Idealnie sprawdzi się np. w różnego rodzaju budownictwie (przemysłowym, mieszkaniowym czy usługowym), w czasie izolacji ścian zewnętrznych, dachów, stropów, garażów, tarasów, balkonów, fundamentów, piwnic czy posadzek. Co ciekawe, zarówno pod parkingami, jak i na gruncie. Styropian XPS można także stosować tam, gdzie jest narażony na duże obciążenia, wodę, korozję biologiczną, gnicie, pleść, a nawet grzyby – XPS, w przeciwieństwie do EPS, jest odporny na wszystkie te niebezpieczeństwa.
Jeśli więc szukasz idealnego styropianu do izolacji, wybierz XPS, a zwłaszcza XPS firmy Swisspor.