Materiały budowlane – market, sklep czy hurtownia budowlana

Budowa domu lub remont mieszkania to często duże wyzwanie dla inwestora, szczególnie gdy ma on styczność z tym tematem pierwszy raz. Na stronach, sklepach i forach internetowych nie brakuje „porad ekspertów”, którzy polecają lub odradzają pewne rozwiązania. Jednak gdy osobiście staniemy przed wyborem zakupu materiałów na nasz własny dom, zaczynamy powątpiewać w wiele sprzecznych informacji jakie znaleźliśmy w Internecie.

O ile lista i ilość materiałów budowlanych, w jakie musimy się zaopatrzyć by wybudować lub wyremontować dom jest nam znana niemal od samego początku to wybór miejsca, w którym je kupimy może zaważyć na takich elementach jak:

  • jakość materiałów budowlanych
  • szybkość i terminowość dostaw na budowę
  • wsparcie zakupowe podczas budowy domu
  • cena materiałów budowlanych
  • gwarancja na zakupione materiały budowlane

Te pięć, wyżej wymienionych czynników determinuje każdą inwestycję budowlaną i sprawia, że nie jeden inwestor kilkukrotnie się zastanowi zanim sięgnie po najtańsze rozwiązanie dostępne w „promocji”.

O ile wybór silikonu, akrylu czy taśmy malarskiej nie wpływa znacząco na jakość budynku to zakup bloczków betonowych, zaprawy murarskiej czy betonu na fundamenty może mieć kolosalne znaczenie w trwałości całej inwestycji. Gdzie zatem udać się po materiały budowlane, które pozwolą nam wybudować trwały dom i nie pogrążą nas finansowo?

Niemal każdy inwestor ma do wyboru trzy możliwości  miejsca zakupu, którymi są: market, sklep i hurtownia budowlana. Które z tych miejsc będzie najlepszym wyborem podczas budowy domu lub remontu mieszkania?

Jednej konkretnej odpowiedzi na to pytanie nie udzielimy. Oczywiście możemy napisać, że hurtownia budowlana jest najlepszym wyborem, ponieważ sami taką prowadzimy. Jednak tu, jak i w innych wpisach na naszej stronie internetowej chcemy być jak najbardziej obiektywami i krytyczni, również pod względem własnej oferty.

Tak więc wybór między marketem, hurtownią i sklepem budowlanym nie jest łatwy i zależy od wielu czynników. Warto więc zacząć od nakreślenia głównych różnic między tymi trzema miejscami.

Wady i zalety marketu budowlanego

Market budowlany to miejsce gdzie możemy znaleźć niemal wszystko, od drobnych akcesoriów i elementów wykończeniowych, aż po główne materiały budowlane takie jak zaprawa murarska, bloczki betonowe czy elektronarzędzia. Market budowlany jest często kojarzony z bardzo niską ceną zakupu wybranych materiałów budowlanych i dużym wyborem produktów z tego samego segmentu. Dużą zaletą marketów budowlanych jest możliwość kupienia niemal wszystkiego czego potrzebuje przeciętny „Kowalski” w jednym miejscu.

Market budowlany tak jak każde inne miejsce posiada również wady. W przypadku gdy szukamy sprawdzonych produktów, które mają posłużyć do budowy naszego domu może okazać się, że w markecie budowlanym nie znajdziemy materiałów szukanej przez nas firmy. Często można spotkać się również z opinią, że w markecie budowlanym jest główny produkt w bardzo dobrej cenie, jednak zakup niezbędnych do jego montażu akcesoriów wyniósł więcej niż w hurtowni czy sklepie budowlanym. Trzecią wadą marketów budowlanych, z którą możesz się spotkać jest niższa jakość obsługi, szczególnie wymagającego klienta. Markety budowlane cechuje jeszcze jeden wspólny element, którym jest ich lokalizacja. Tu oczywiście w grę wchodzi wiele czynników determinujących ich położenie, którym są najczęściej obrzeża miast. Takie położenie jest dla nas jak najbardziej zasadne, gdyż markety budowlane potrzebują o wiele większą powierzchnię niż hurtownia czy sklep budowlany. Poza tym dostęp tak wielkich powierzchni w centrum miast jest praktycznie poza zasięgiem fizycznym i cenowym.

Wady i zalety sklepu budowlanego

Sklep budowlany to miejsce gdzie możemy często znaleźć produkty starannie wyselekcjonowanych producentów. Takie sklepy są niezwykle popularne w mniejszych miejscowościach, gdzie na próżno szukać dużego marketu czy hurtowni budowlanej. Sklep budowlany posiada jedną bardzo dużą zaletę, którą jest niezwykle profesjonalna i rzeczowa obsługa klienta. W takim miejscu często możemy liczyć na fachową pomoc często ze strony samego właściciela sklepu, który podpisuje się i gwarantuje wysoką jakość dostępnych w asortymencie produktów. W takim miejscu nie znajdziemy produktów niskiej jakości lub wątpliwego pochodzenia. Kolejną zaletą sklepu budowlanego jest jego lokalizacja oraz specjalizacja. Znajduje się on często blisko centrum miasta, oferując szybki dostęp do najbardziej potrzebnych akcesoriów i materiałów budowlanych. Nie mniej jednak wadą sklepu budowlanego dla niektórych osób może być zbyt mały wybór produktów z tej samej kategorii, w porównaniu do marketu budowlanego.

Wady i zalety hurtowni budowlanej

Hurtownia budowlana jest miejscem, które możemy umieścić między marketem i sklepem budowlanym. Z jednej strony znajdziemy w tym miejscu większy asortyment niż w sklepie budowlanym, ale nie tak duży jak w markecie. W hurtowni budowlanej znajdziemy produkty często w atrakcyjniejszych cenach niż w pobliskim sklepie, ale na próżno tu szukać takich sezonowych promocji jakie oferują markety budowlane.

Dostępność producentów i zakresu materiałów w hurtowni budowlanej jest często podyktowana zakresem współpracy na linii hurtownia-producent oraz dbaniem o wysoką jakość dostępnych produktów. O ile w markecie budowlanym mamy często styczność z podrzędnym pracownikiem to w hurtowni czy sklepie budowlanym możemy mieć kontakt z właścicielem tego punktu, który nie może sobie pozwolić na sprzedaż produktów wątpliwej jakości.

Hurtownie budowlane, podobnie jak sklepy branżowe są zlokalizowane w niedalekiej odległości od centrum miasta, co pozwala na łatwy dojazd i szybki transport zakupionych materiałów. Ich lokalizacja nie jest jednak tak dobra jak specjalistycznych sklepów budowlanych, które możemy często spotkać w ścisłym centrum miasta.

Pisząc o wadach i zaletach wyboru hurtowni budowlanej warto wspomnieć o możliwości uzyskania rabatów, w przypadku składania większej ilości zamówień oraz o dostępności bardzo specyficznych produktów jak stal zbrojeniowa czy gotowy beton.

Hurtownia, market czy sklep budowlany – Podsumowanie

Wybór między hurtownią, sklepem i marketem budowlanym nie jest łatwy. Jeśli szukasz akcesoriów do wykończenia w najniższych cenach to z pewnością market budowlany będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem. Jeśli jednak szukasz kompleksowego zaopatrzenia budowy i dobrego kontaktu to śmiało możesz wybrać hurtownię budowlaną. W przypadku nagłej awarii lub szybkiego remontu wybierz najbliższy sklep budowlany, w którym od ręki znajdziesz wszystko to czego potrzebujesz, bez konieczności tracenia czasu na spacer między regałami marketu.

Materiały budowlane

Serwis

Doradztwo techniczne , Rozwiązania systemowe, Transport

Jesteśmy po to by oferować Państwu kompletne systemy jakie są wykorzystywane w budownictwie, oraz profesjonalne doradztwo dzięki któremu zaoszczędzicie Państwo swój cenny czas oraz uzyskacie wszelkie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Więcej

Zamówienia

Dział handlowy

tel. +48 (91) 434 57 90
fax: +48 (91) 434 70 40
e-mail: biuro@nowa-system.pl

Sklep

ul. K. Twardowskiego 5 (teren Domaru)
70-100 Szczecin
NIP: 852 258 51 56

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek 8-16
Sobocza - nieczynne

Więcej

+48 602 427 487