Płyta karton-gips i sufit podwieszany – jak wykonać i ile kosztuje.

Sufit podwieszany wykonany z płyty kartonowo gipsowej jest bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem zarówno w mieszkaniach, domach, jak i kamienicach. Sam sufit podwieszany pełnie dwie główne funkcje. Pierwszą z nich jest oczywiście poprawa estetyczna samego pomieszczenia, nadanie mu indywidualnego charakteru lub wymodelowanie optyczne. Druga funkcja skupia się na kwestiach użytkowych, gdzie sufit podwieszany zakrywa nam wybrane elementy instalacji elektrycznej, wentylacji lub ocieplenia.

Jak wykonać sufit podwieszany z płyty gipsowo-kartonowej?

Sufit z płyty G-K możemy wykonać, wybierając gotowy system dostarczany przez firmę Knauf, lub samemu kompletując jego poszczególne elementy w hurtowni budowlanej. Główną różnicą między dedykowanym i kompletnym rozwiązaniem a kompletowanym oddzielnie jest jego spójność wytrzymałościowa. Gotowe rozwiązanie jest spójne na wszystkich elementach i dostosowane do konkretnego montażu. Natomiast sufit podwieszany, który wykonamy z samodzielnie skompletowanych elementów składowych, może nie być tak odporny na działania czynników zewnętrznych. Oczywiście nie każda sytuacja wymaga od nas stosowania dedykowanych rozwiązań zapewnianych np. przez firmę Knauf.
Montaż sufitu podwieszanego tak jak większość prac remontowych, rozpoczynamy od przygotowania oraz zabezpieczenia powierzchni, na której będziemy pracować. Podczas mocowania samego stelażu warto sprawdzić, czy na jego trasie nie będą przebiegały różnego rodzaju instalacje w tym instalacja elektryczna. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju systemu mocowania. Jego wybór bardzo mocno wpływa na stabilność oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji. Tu do wyboru mamy najczęściej kołki, tuleje rozprężne, mocowanie typu Molly lub kotwy.

Sufit podwieszany Szczecin OWA

Montaż głównych profili nośnych i profili przyściennych to kolejny krok, który zaczynamy od wyznaczenia punktów ich zamocowania. W przypadku montażu sufitu podwieszanego z wykorzystaniem płyty kartonowo-gipsowej mamy dużą swobodę w gęstości montażu profili. Ich rozstaw nie powinien jednak przekraczać 100 centymetrów.
Do tak przygotowanego rusztowania możemy przymocować płytę kartonowo gipsową. Jej mocowanie w pojedynkę nie jest łatwe i możemy czasem potrzebować pomocy drugiej osoby lub specjalnego podnośnika ze stelażem. Montaż płyt do stelaży odbywa się z wykorzystaniem wkrętów samonawiercających i wkrętarki. Sama odległość między wkrętami powinna wynosić około 20 cm na jednej linii profilu. Po tak przeprowadzonym montażu płyty do stelaża możemy przejść do ostatniego kroku, jakim jest zaszpachlowanie połączeń, szczelin przyściennych i pomalowaniu gotowego sufitu z płyty gipsowo kartonowej.

Ile kosztuje sufit podwieszany?

Koszt materiałów jakie potrzebujemy do wykonania sufitu gipsowo kartonowego może różnić się od konkretnego systemu oraz samego przeznaczenia sufitu.
Płyta gipsowo-kartonowa Knauf GKB 12,5 x 1200 x 2000 o powierzchni 2,4 metra kwadratowego to cena 17-18 zł za sztukę, w przypadku płyty Knauf GKBI 12,5 x 1200 x 2000 mm o powierzchni 2,4 metra kwadratowego, jej koszt to około 21-22 zł za sztukę. Oprócz płyty będziemy potrzebowali również profile, których koszt to około 11-12 zł za 3 metry oraz wszelkiego rodzaju akcesoria mocujące i wykończeniowe.

Materiały budowlanePłyta karton-gipssufity podwieszane

Serwis

Doradztwo techniczne , Rozwiązania systemowe, Transport

Jesteśmy po to by oferować Państwu kompletne systemy jakie są wykorzystywane w budownictwie, oraz profesjonalne doradztwo dzięki któremu zaoszczędzicie Państwo swój cenny czas oraz uzyskacie wszelkie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Więcej

Zamówienia

Dział handlowy

tel. +48 (91) 434 57 90
fax: +48 (91) 434 70 40
e-mail: biuro@nowa-system.pl

Sklep

ul. K. Twardowskiego 5 (teren Domaru)
70-100 Szczecin
NIP: 852 258 51 56

Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek 8-16
Sobocza - nieczynne

Więcej

+48 602 427 487