Płyta OSB to bardzo popularny materiał konstrukcyjny, który wyróżnia się dużą trwałością i łatwością obróbki. Sprawdź, jakie są wymiary, rodzaje i ceny tego materiału budowlanego.
Płyta OSB (Oriented Strand Boards) składa się w ponad 90% ze sprasowanych wiórów drewnianych oraz około 10% domieszki w postaci żywicy syntetycznej, która pełni rolę spoiwa. Warto zaznaczyć, że płyta OSB nie jest zlepkiem przypadkowo ułożonych wiórów drewnianych. Jej specjalnie zaprojektowana konstrukcja, składa się z trzech segmentów, które czynią całość jeszcze bardziej odporną na zginanie.
Rodzaje płyt OSB
Szukając płyty OSB, możemy spotkać jej kilka rodzajów z podziałem ze względu na przeznaczenie. W budownictwie najczęściej wykorzystuje się płytę OSB-3, rzadziej możemy spotkać płytę w wersji OSB-1, OSB-2 i OSB-4. Każdy z wymienionych rodzajów płyty różni się między sobą głównie pod względem trwałości, wytrzymałości i ogólnego przeznaczenia.
Płyta OSB-1 jest przeznaczona do zastosowania w suchych warunkach, najlepiej wewnątrz budynków. Jako materiał budowlany, ze względu na swoje parametry wytrzymałościowe nie jest przeznaczona to przenoszenia dużych obciążeń. Ten rodzaj płyty wyróżnia się bardzo niską ceną zakupu.
Płyta OSB-2 posiada wszystkie parametry płyty OSB-1 rozszerzone o możliwość przenoszenia większych obciążeń. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się w roli płyty nośnej.
Płyta OSB-3 to obecnie najczęściej wybierany rodzaj płyty kompozytowej ze względu na możliwość stosowania w warunkach umiarkowanej wilgotności powietrza oraz zdolność przenoszenia obciążeń. Ten rodzaj płyty posiada bardzo dobry stosunek ceny do jakości, dzięki czemu jest chętnie wybierany w budownictwie.
Płyta OSB-4 wyróżnia się jeszcze większą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne oraz większą wilgotność otoczenia, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy wszelkiego rodzaju konstrukcjach nośnych oraz do budowy ścian w przypadku domów szkieletowych.
Wymiary i grubość płyty OSB
Płyty OSB są niezwykle często wykorzystywane w budownictwie, a dostępność w różnych wymiarach i grubości determinuje ich przeznaczenie. W sklepach, marketach i hurtowniach budowlanych możemy spotkać najczęściej płytę OSB 1250 × 2500 mm i mniejszą wersję o wymiarach 675 × 2500. Wybrani producenci płyt, są w stanie zapewnić również niestandardowe wymiary wynoszące nawet 5000 × 2500 mm.
W zależności od przeznaczenia mamy również możliwość wyboru grubości samej płyty, która jest dostępna w standardowych grubościach: 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm i 25 mm. Najczęściej jednak płyty OSB są wybierane w grubości 12, 18 i 22 milimetry.
Płyta OSB – cena Szczecin
Cena płyty OSB zależy oczywiście od jej rodzaju, wymiarów, grubości oraz ilości, jaką chcemy kupić. Zakup bardzo popularnej płyty OSB-3 Swiss Krono o wymiarach 1250 × 2500 i grubości 12 milimetrów zaczyna się już od około 15 zł za jeden metr kwadratowy. Jeśli jednak chcemy kupić taką samą płytę OSB z wykończeniem pióro-wpust, musimy się liczyć z wydatkiem zaczynającym się od około 17-18 złotych za metr kwadratowy.
W zależności od rodzaju oraz ilości potrzebnego materiału budowlanego warto sprawdzić indywidualną ofertę, jaką jest w stanie zaoferować lokalna hurtownia budowlana. Kontaktując się z działem obsługi klienta mamy możliwość otrzymania nie tylko atrakcyjnej ceny, ale również uzyskania wszelkich informacji związanych z zakupem szukanego przez nas produktu i niezbędnych akcesoriów.
Płyta OSB EGGER – hurtownia budowlana Szczecin
Na rynku istnieje wielu producentów płyt OSB. W przypadku wyboru materiałów dostarczanych przez firmę EGGER mamy pewność, że wszystkie płyty spełniają europejskie standardy dotyczące zachowania parametrów i wytrzymałości. Płyty OSB EGGER wyróżniają się dużą dokładnością zachowania wymiarów na całej powierzchni, wytrzymałością na obciążenia oraz dostępnością w wielu wariantach.
Płyta OSB – zalety
Płyta OSB jako materiał wykorzystywany w budownictwie odznacza się wieloma zaletami, do których z pewnością można zaliczyć:
- duża żywotność bez konieczności zabezpieczenia dla modeli 3 i 4,
- łatwość obróbki i montażu,
- duża odporność na wilgoć,
- dobre tłumieniedźwięków,
- dobry stosunek ceny do możliwości,
- dobre zachowanie parametrów materiału.