Od kiedy na rynku pojawił się styropian grafitowy Swisspor, większość ludzi zrezygnowała z innych materiałów izolacyjnych na jego rzecz.
Pomimo tego, że jedynym jego unowocześnieniem jest dodanie grafitu do zwykłego styropianu, czyli tradycyjnego białego, to jednak zmiana ta sprawiła, że ma inne właściwości oraz charakterystyczny ciemny kolor. Czy szary styropian wyprze z rynku biały? Poznaj jego zalety oraz wady i przekonaj się sam, czy i kiedy warto inwestować w niego swoje pieniądze.
Faktem jest, że najlepszym materiałem termoizolacyjnym, który idealnie nadaje się do ocieplenia budynku, jest styropian. Jest on bardzo bezpieczny, niedrogi, ekologiczny, doskonały pod względem jakości oraz idealny do zatrzymywania ciepła w budynku zimą oraz chłodzenia domu latem. Pytanie tylko, który wybrać, aby inwestycja na lata nie okazała się błędem i żebyśmy nie musieli ocieplać domu drugi raz? Aby nie popełnić błędu, najlepszym wyborem jest styropian Swisspor, który jest gwarancją najlepszej jakości, niewygórowanej ceny oraz innowacyjnych, profesjonalnych materiałów termoizolacyjnych.
Czym jest styropian grafitowy
Styropian grafitowy to pochodna styropianu białego, z tym że zawiera dodatkowo grafit. Niewielka różnica, staje się ona jednak bardzo istotna, gdy przyjrzymy się jego właściwościom. Szary styropian, zawierający grafit, ma niższy współczynnik U (mniej więcej 0,030 do 0,033 W/(mK) i tym samym lepsze właściwości termoizolacyjne. Nie oznacza to jednak, że zapewnisz swojemu budynkowi lepszą skuteczność ocieplenia. Niższa wartość tego współczynnika pozwoli ci jednak wykorzystać cieńsze płyty styropianu do ocieplenia domu. Wbrew pozorom to też bardzo ważna zaleta, która działa na korzyść styropianu grafitowego. Wybierając np. styropian grafitowy Swisspor zapewniasz sobie cieńszą warstwę izolacyjną, przy jednoczesnym zachowaniu zbliżonego parametru cieplnego ścian. Twoje pomieszczenia dzięki temu są lepiej oświetlone przez wpadające przez okno słońce, co mogłoby zostać ograniczone przy bardzo szerokich płytach styropianu, na takie rzeczy należy bardzo zwracać uwagę, aby później nie żałować. Dodatkowo wybierając cieńszy styropian, zwłaszcza w przypadku małego budynku, nie zaburzasz estetyki.
Wady i zalety styropianu grafitowego
Styropian grafitowy ma jedną zasadniczą wadę – ciemny kolor, który na wszystkich etapach montażu musi być chroniony przed nasłonecznieniem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby go zniszczyć. Właśnie dlatego należy do jego montażu zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów znających się na swojej pracy. Jest to utrudnienie, bowiem ekipa musi pracować w cieniu lub w dni, kiedy nie świeci słońce, ewentualnie jest zmuszona rozkładać siatki ochronne, aż do momentu, kiedy na styropianie pojawi się warstwa zbrojowa. Mimo wszystko jest to przeszkoda, którą można pokonać. Podobnie zresztą jak powstawanie między płytami styropianu grafitowego szczelin. W tym przypadku ekipa remontowa zawsze używa specjalnej panki uszczelniającej, np. firmy Swisspor, która idealnie zabezpiecza naszą elewację. Mimo wszystko, warto zdecydować się na styropian grafitowy, ponieważ ma więcej zalet niż wad.
Do jego zalet należą m.in. wspomniane już, lepsze właściwości termoizolacyjne, które przynoszą duże oszczędności na rachunku za ogrzewanie i klimatyzację, dzięki obniżeniu zużycia energii. Co więcej, osiągnięcie to występuje także w przypadku użycia cieńszych płyt styropianu, wpływających na lepsze doświetlenie twojego domu światłem słonecznym oraz niższe koszty poniesione na materiał izolacyjny w postaci styropianu. Oprócz tego styropian grafitowy jest twardszy, bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia czy awarie oraz posiada szerokie zastosowanie.
Kiedy warto wybrać styropian grafitowy
Styropian grafitowy nadaje się zarówno do ocieplenia ścian, jak i podłóg, fasad, stropodachów, podłóg, tarasów, balkonów, piwnic czy skośnych dachów. Materiał ten jest idealny wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko powstania pleśni, grzyba, nasiąknięcia wodą, czy pęknięcia płyty, bowiem twardy, wytrzymały styropian grafitowy jest odporny na wszelkie tego typu ryzyko.