Sucha zabudowa jest bardzo często kojarzona głównie z płytami gipsowo kartonowymi. Oczywiście płyty karton gips, wchodzą w skład suchej zabudowy, jednak stanowią tylko część pełnego systemu, który pozwala na tworzenie ścian działowych oraz sufitów bez wykorzystania wody do wiązania, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów takich jak beton czy tynk.
Sucha zabudowa to nic innego jak wykorzystanie nowoczesnych i lekkich technologii dostępnych w przemyśle budowlanym, które pozwalają wykonać w szybki i łatwy sposób ściany działowe, elewacje budynków, podłogi czy podwieszane sufity. System suchej zabudowy powstał jako alternatywa dla tradycyjnych tzw. mokrych technologii, które wymagają wykorzystania wody jako jednego ze składników niezbędnych do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości całej konstrukcji.
Zastosowanie suchej zabudowy
Wykorzystanie systemu suchej zabudowy pozwala w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje nam wybrane pomieszczenie. Lekkość, mała inwazyjność, szybkość montażu oraz duża elastyczność systemów suchej zabudowy to ogromna przewaga nad tradycyjnymi systemami używanymi w budownictwie. System suchej zabudowy bardzo dobrze sprawdzi się podczas:
- tworzenia ścian działowych,
- zabudowy poddaszy,
- wykonania suchej podłogi,
- budowy sufitu podwieszanego,
- wykonywania elewacji budynku,
Rodzaje systemów suchej zabudowy
Wybierając suchą zabudowę otrzymujemy gotowy system, składający się z niezbędnych elementów do wykonania konkretnego typu zabudowy. W przypadku wyboru suchej zabudowy od firmy Knauf otrzymujemy możliwość skorzystania z wielu dedykowanych systemów takich jak:
- system ścian szkieletowych,
- system ścian szachtowych,
- system zabudowy poddaszy,
- system sufitów podwieszanych,
- system sufitów przęsłowych,
- system przedścianek,
- systemy specjalne.
Warto zaznaczyć, że w ramach jednego systemu, firma Knauf oferuje od kilku do kilkunastu wariantów dedykowanych rozwiązań. Przykładowo dla systemu suchej zabudowy Knauf ścian szkieletowych w ofercie znajdziemy system z:
- jednowarstwową okładziną z płyt kartonowo gipsowych,
- jednowarstwową okładziną Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus,
- jednowarstwową okładziną Knauf Diamant i Silentboard,
- dwuwarstwową okładziną z płyt kartonowo gipsowych,
- dwuwarstwową okładziną Knauf Akustik i Knauf Akustik Plus,
- trójwarstwową okładziną z płyt kartonowo gipsowych,
- trójwarstwową okładziną Knauf Akustik Plus.
Elementy składowe systemu suchej zabudowy Knauf
Najprostsza ścianka szkieletowa wykonana w technologii suchej zabudowy składa się z dwóch głównych elementów, którymi są metalowe profile oraz okładzina z płyt gipsowo kartonowych. Tak wygląda oczywiści system w dużym uproszczeniu. Ponieważ oprócz okładziny i profili, kompletne rozwiązanie powinno zawierać również wypełnienia, łączniki do montażu profili, wkręty do montażu okładziny, taśmy akustyczne oraz masy do spoinowania. W przypadku systemu sufitu podwieszanego dochodzą takie elementy jak wieszak, łącznik do montażu wieszaka oraz łączniki krzyżowe do łączenia profili.
Podsumowanie – sucha zabudowa
Gotowe rozwiązania systemowe to niewątpliwie duże ułatwienie w wykończeniu wnętrza budynku. Przy decyzji o wyborze tego rodzaju zabudowy, warto jednak pamiętać, by montować jeden kompletny system, który daje nam gwarancję producenta na prawidłowy przebieg samego montażu oraz późniejsze użytkowanie.