W poniższym artykule przedstawiamy doskonały materiał izolacyjny, jaki stanowi wełna mineralna. W naszym tekście przeczytasz m.in. o tym, jakie są rodzaje wełny mineralnej, gdzie można zastosować wełnę mineralną oraz jakie właściwości posiada wełna mineralna.
Gdzie kupić wełnę mineralną Szczecin
Zacznijmy od tego, że wełnę mineralną możesz kupić w wielu miejscach, np. polecanej przez nas wielokrotnie hurtowni budowlanej Szczecin. Pamiętaj jednak, że twój wybór nie może być przypadkowy, lecz powinien być uzależniony chociażby od specyfiki powierzchni, na której zamierzasz ją umieścić. Wełna mineralna to bardzo cenny materiał budowlany, wykorzystywany w wielu pracach wykończeniowych na budowie. Należy go jednak odpowiednio dobrać, aby właściwie ci służył przez wiele lat. Jeżeli nie masz pewności, czy poradzisz sobie z zakupem odpowiedniej wełny mineralnej, odwiedź koniecznie hurtownię budowlaną w Szczecinie i poproś o poradę pracujących w niej profesjonalistów.
Wełna mineralna skalna czy szklana
Wełna mineralna to doskonała izolacja akustyczna, np. w pokoju muzycznym, która chroni przed ogniem oraz jest paroprzepuszczalna. Sposobów jej wytwarzania jest kilka, bowiem może zawierać surowce szklane lub skalne. Na które zatem powinieneś się zdecydować?
Wyjaśnijmy, że oba rodzaje wełny mineralnej są w tym przypadku bardzo do siebie podobne, gdyż posiadają zbliżone do siebie parametry techniczne oraz sposób produkcji oparty na topnieniu bazy wyjściowej i późniejszym jej rozwłóknieniu.
Gdybyśmy jednak mieli doszukiwać się między nimi różnic, musielibyśmy wspomnieć o tym, że wełna skalna jest wytwarzana z bazaltu, natomiast szklana z piasku kwarcowego. Na pierwszy rzut oka obie są zatem podobne, jednak wełna skalna jest odporniejsza na ogień. W zależności więc od potrzeb musisz zdecydować się na tę lepszą dla twojej rodziny.
Produkty z wełny mineralnej lub szklanej
Skoro już wiemy, że istnieją dwa rodzaje wełny mineralnej, różniącej się zaledwie poziomem bezpieczeństwa w przypadku wybuchu pożaru, przejdźmy zatem do wskazania zastosowania wełny mineralnej. Gdzie jest ona stosowana? Do czego stosuje się wełnę mineralną? Kiedy użyjemy wełny skalnej?
Wełna mineralna jest wykorzystywana głównie przy ocieplaniu wnętrz, o czym raczej większość z nas wie, ale to nie jedyne jej zastosowanie. Wełna mineralna jest bowiem bardzo praktycznym materiałem wykorzystywanym do produkcji takich wyrobów jak płyta pod tynk (wykorzystywana jako izolacja akustyczna stropów lub izolacja cieplna fundamentów), otulina i kształtka rur, gdzie przepływa bardzo gorąca woda, płyta, filc, mata czy w końcu granulat służące szczelnemu, dokładnemu i bardzo łatwemu w montażu ociepleniu, o czym już wspominaliśmy wyżej, a także płyta izolująca dach, np. pokryty papą bądź innym, równie miękkim surowcem.
Jaką wełnę mineralną kupić
Wybór odpowiedniej wełny mineralnej może być nieco utrudniony, bowiem zależy w dużej mierze od tego, gdzie chcesz jej użyć, czemu ma ona służyć oraz jakie cechy powinna posiadać. Na szczęście jej dostępność jest tak duża, że możesz udać się do odpowiedniego miejsca, np. hurtowni budowlanej Szczecin i zapytać o pomoc fachowców, którzy od wielu lat pracują w tym zawodzie i o wełnie mineralnej wiedzą już wszystko. Dzięki ich wiedzy na temat nowinek technicznych, możesz więc szybko i bez żadnych problemów dopasować idealną wełnę mineralną do swoich potrzeb.
Wełna mineralna w płytach czy w matach
Jeżeli jednak nie chcesz skorzystać z pomocy ekspertów z hurtowni budowlanej w Szczecinie, lecz postanowisz działać na własną rękę, musimy cię jeszcze ostrzec przed jednym, mianowicie przed tym, że w sklepie są dostępne dwie wersje wełny mineralnej, tj. w matach oraz w płytach.
Maty charakteryzują się sprężystością oraz lekkością, przy jednoczesnej większej grubości i niewielkiej gęstości. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku niestandardowych powierzchni, gdzie trzeba je odpowiednio dopasować i ułożyć, uzyskując bardzo szczelne wypełnienie wszelkich luk. Dość często sklepy oferują maty w postaci rolek, ale możesz także zakupić wełnę mineralną w formie arkuszu.
Płyty charakteryzują się sztywnością, uzyskiwaną za sprawą szklanego welonu lub siatki z drutu. Ponadto do wyboru masz płyty miękkie, twarde lub półtwarde, dzięki czemu samodzielnie możesz dobrać ich gęstość. Zazwyczaj półtwarde wędrują na połacie dachowe, a miękkie sprawdzają się jako wygłuszenie ścian, np. w pokoju muzycznym.